مقاله وبلاگ نويسي

راهنماي شروع وبلاگ نويسي

در دنياي امروز ما وبلاگ نويسي براي هركاري كه بخواهيم انجام دهيم مفيد است، چه بخواهيم يك كسب كار راه اندازي كنيم، چه يك فريلنسر يا كارآموز يا حتي اگر يك موسيقي دان باشيم، وبلاگ نويسي مي تواند در بسياري از موارد براي مان مفيد واقع شود. از جمله اين موارد عبارتند از:

 • مي توانيد برند يا نام تجاري خود را مشخص كنيد.
 • مي توانيد در حيطه كسب و كار با ديگران ارتباط برقرار كنيد.
 • مي توانيد درباره مسائلي كه مشتاق هستيد با ديگران ارتباط برقرار كنيد.
 • مشتريان يا عموم افراد را در مورد پروژه هايي كه روي آن كار مي كنيد، بروز يا آپديت نگه داريد.
 • مي توانيد دانش تان را از اين طريق به اشتراك بگذاريد.
 • مي توانيد ياد بگيريد كه بهتر بنويسد.
 • مي توانيد از اين طريق زندگي خود را با افراد مهم به اشتراك بگذاريد.
 • مي توانيد با با طرفداران يا مشتريان خود ارتباط برقرار كنيد.
 • و مهم تر اينكه از اين طريق مي توانيد پول دربياوريد.

وقتي در سال ۲۰۰۰ شروع به وبلاگ نويسي كردم، واقعا موضوعي بي سابقه بود و تقريبا هيچ ابزاري براي آسان ‌تر كردن آن وجود نداشت. من هر صفحه از وبلاگم، از جمله صفحات آرشيو ماهانه، صفحات قديمي و ... را به صورت دستي كد گذاري ميكردم. اما در دنياي امروز وبلاك نويسي ديگر آنقدرها سخت نيست و با ابزاري كه به صورت رايگان دردسترس هركسي قرار دارد، مي توانيد اضافه كردن يك پست را به راحتي نوشتن يك ايميل انجام دهيد.


وبلاگ نويسي شروع كنيد

به نقل از مجله آلامتو، در زمينه وبلاگ نويسي خدمات رايگان زيادي در دسترس هستند، يكي از محبوب ترين خدمات در فضاي وب ايران، فارسي بلاگ است.

درست است كه در زمينه ساخت سايت، گوگل ميليون ها سايت به شما پيشنهاد مي كند، اما فارسي بلاگ با داشتن امكاناتي مفيد، يكي از بهترين سايت ها براي كمك به شما در اين زمينه است.

براي شروع كافيست:

 • در فارسي بلاگ (farsiblog.com) ثبت نام كنيد.
 • از ميان قالب هاي در دسترس، يك الگو را انتخاب كنيد.
 • و در نهايت شروع به پست گذاري و وبلاگ نويسي كنيد.

بسيارخوب، اكنون شما يك وبلاگ داريد. قرار است با آن چه كار كنيد؟ بسته به علاقه شخصي مي توانيد در حيطه موردعلاقه تان شروع به نوشتن كنيد و وبلاگ تان را راه بيندازيد. بسياري از افراد با شروع به كار در حوزه غذا و ... شروع به پول درآوردن از اين طريق مي كنند.

اين شما و احساسات و علايق شماست كه تعيين مي كند در وبلاگ تان بر چه اساسي فعاليت كنيد، برخي تمايل دارند خاطرات روزمره شان را بنويسند در حالي كه برخي ديگر مي خواهند اين وبلاگ مكاني براي نوشتن در مورد موسيقي يا كارهاي هنري شان بوده و بخواهند از اين طريق با طرفداران خود ارتباط برقرار كنند. موضوعاتي كه مي توانيد در مورد آن در وبلاگ تان فعاليت كنيد كاملا سليقه اي و بسته به ترجيح شخصي شماست.

چند مورد وجود دارد كه بايد درباره نوشتن وبلاگ بدانيد. در حالي كه نمونه هايي از هر سبك نوشتن در وبلاگ در سراسر وب وجود دارد، چند ويژگي وجود دارد كه بد نيست آن را رعايت كنيد:

خلاصه بنويسيد: مطمئنا خواندن مطلب از روي صفحات ديجيتال به اندازه صفحات كاغذي لذت بخش نيست. نوشتن مطالب 2000 كلمه اي قطعا مخاطب را خسته خواهد كرد و حتي ممكن است در اواسط مطلب از خواندن ادامه آن منصرف شود! مطالب بين 300 تا 1000 كلمه معمولا مطلوب و قابل پسند هستند.

پاراگراف ها را كوتاه تر كنيد: از آنجا كه مجبوريم هنگام خواندن يك مطلب بارها صفحه را اسكرول كنيم و پايين برويم، بهتر است تا حد امكان پاراگراف ها را كوتاه تر بنويسيد.

نكات مهم را برجسته كنيد: خوانندگان آنلاين تمايل دارند كه قسمت هاي مهم مطلبي كه مي خوانند را ببينند و زماني كه اين نكات را بولد يا برجسته مي كنيد، رسيدن به اين مقصود راحت تر است.

از ليست هاي علامت گذاري شده (Bullets) استفاده كنيد: نشانه گذاري چه با عدد و چه با نشانه هاي مختلف، كاربر را زودتر به هدف مي رساند و در عين حال ظاهر مرتب تري هم به مطلب مي دهد.

به مطالب ديگر لينك دهي كنيد: لينك دهي يكي ديگر از مفيدترين ابزاري است كه بهتر است از آن استفاده كنيد، با اين كار اطلاعات بيشتري در مورد كلمه موردنظر به كاربر مي دهيد و كاربر در صورت كليك بر روي لينك به صفحه ديگري هدايت شده و اطلاعات بيشتري كسب مي كند.

روان بنويسيد: يكي از موضوعاتي كه مي توانيد خيلي سريع خواننده را با خودتان همراه كنيد اين است كه روان و واضح بنويسيد. خودتان را به جاي كاربر بگذاريد، اگر شما اين مطلب را مي خوانديد چه توقعي از نويسنده داشتيد؟ پس سعي كنيد طوري بنويسيد كه مخاطب با مراجعه به مطلب شما كاملا به هدف يا پاسخ سوالش برسد.


چگونه يك وبلاگ نويس حرفه اي شويم؟

ميليون ها وبلاگ و سايت در اينترنت وجود دارد، اما تنها بخش كوچكي از آنها فعال هستند. دلايل مختلفي براي توقف كار وبلاگ ها وجود دارد، در برخي از موارد نويسنده يا صاحب وبلاگ احساس مي كند آنطور كه بايد مورد توجه قرار نگرفته و شايد بازديدها كمتر از حد توقع او بوده است، البته اين موضوع طبيعي است، اما نكاتي وجود دارد كه كمك مي كند در اين زمينه موثرتر عمل كنيد:

1. يك برنامه پست گذاري ايجاد كنيد: زماني كه شروع به وبلاگ نويسي مي كنيد، در ابتدا هفته اي يك يا دو پست بارگذاري كنيد تا مجبور به ناديده گرفتن برنامه هاي ديگرتان نباشيد. تعداد پست هايي كه در هفته مي گذاريد را با زماني كه براي اين كار داريد متناسب انتخاب كنيد. با اين كار هميشه يك روال منظم را طي مي كنيد و هيچوقت مجبور نيستيد كه از كارهاي ديگرتان براي پست گذاشتن بزنيد.

2. موضوعات پست هايتان را مشخص كنيد: يك دفترچه برداريد و حدود 50 الي 100 موضوعي كه مي خواهيد در آينده در مورد آن در وبلاگ يا سايت تان بنويسيد را يادداشت كنيد. اين كار از اتلاف وقت شما براي فكر كردن به موضوع مطلب جلوگيري مي كند و در عين حال چيزي است كه هميشه شما را به ادامه كار سوق مي دهد.

3. مطلب هايي كه مي خواهيد پست كنيد را از قبل آماده كنيد: داشتن چندين مطلب آماده، صرف نظر از اينكه در مواقع حساسي كه وقت نوشتن نداريد به كمك تان مي آيد، باعث مي شود نظم زمان بندي ارسال پست ها نيز حفظ شود و مي توانيد از ويژگي هاي ارسال خودكار مطالب استفاده كنيد و مطلب را براي زماني كه مي خواهيد در روزهاي آينده پست شود، تنظيم كنيد.

4. آدرس وبلاگ يا وب سايتتان را به دوستان تان بدهيد: به اطرافيان تان بگوييد كه وبلاگ داريد. لينك وبلاگ تان را روي كارت ويزيت و يا در پروفايل شبكه هاي اجتماعي تان قرار دهيد و از اين طريق بازديدهاي آن را بالا ببريد.

5. درباره وبلاگ هاي ديگران نظر بدهيد: بخشي فعال از انجمن وبلاگ نويسي باشيد. افراد نظرات شما را مشاهده مي كنند و براي اطلاعات بيشتر در مورد شما از وبلاگ تان ديدن خواهند كرد. علاوه بر اين، نظر دادن در وبلاگ و وب سايت هاي ديگران باعث مي شود دوستاني در حيطه مورد علاقه تان پيدا كنيد.

6. به وبلاگ هاي ديگر لينك بدهيد:هنگامي كه وبلاگ نويسان ديگر مي بينند كه شما به آنها لينك داده ايد، وبلاگ شما را بررسي مي كنند و ممكن است همين كار را به طور متقابل انجام بدهند.

7. روي محتوايي كه مي نويسيد بيشتر از همه چيز تمركز كنيد: محتوا حرف اول را در بازديدهاي وبلاگ شما مي زند. مسلما اگر محتوايي ضعيف داشته باشيد كاربران تان را خيلي زود از دست خواهيد داد و به طبع زماني كه با بازديد پايين سايت تان مواجه شويد نااميد خواهيد شد و دست از ادامه كار مي كشيد. محتوايي به روز بنويسيد و سعي كنيد تا حد امكان محتوايي كه مي نويسيد به چيزي كه كاربر انتظار دارد نزديك باشد.


و اما سخن پاياني

كمتر از زماني كه صرف خواندن اين مطلب كرديد، مي توانيد با كمك فارسي بلاگ يك وبلاگ ايجاد كرده و صاحب وبلاگ شويد.

اگر وبلاگ شما استانداردهاي لازم را داشته باشد و بتوانيد اصول مطلب گذاري را رعايت كنيد پس از مدتي خواهيد توانست از آن درآمدزايي كنيد.

منبع مقاله آموزش وبلاگ نويسي، Alamto