درد شانه چپ از چيست و چگونه مي توان آن را درمان كرد؟

 درد شانه چپ مي­تواند يك نشانه از بيماري­هاي مربوط به قلب، استخوان و مفاصل باشد. اما از آن جايي كه تشخيص نوع درد بستگي به عوامل زيادي دارد، قصد داريم تا در اين مقاله شما را با علل بروز دردهاي شانه چپ آشنا كرده و به روش­هاي درمان آنها بپردازيم. همچنين قرار است تا كمي هم در رابطه با اين مسئله صحبت كنيم كه آيا بعد از بروز نشانه­هاي درد در شانه چپ، مراجعه به پزشك قلب يا دكتر ارتوپد از واجبات امر محسوب مي­شود يا خير؟

درد شانه چپ نشانه چيست؟

شانه انسان يك عضو پيچيده است كه از تركيب تاندون­ها، ماهيچه­ها و عصب­ها به­وجود مي­آيد. به ­همين ­دليل خيلي دور از ذهن نيست كه در معرض بيماري­هاي استخواني و مفصلي زيادي قرار داشته باشد. يكي از اين بيماري­ها، به ­وجود آمدن حس درد شديد در شانه چپ است كه اين درد مي­تواند باعث حمله قلبي شود يا به آسيب­هاي استخوان و مفاصل شانه ربط داشته باشد.

پس ممكن است بپرسيد كه در چنين شرايطي چگونه مي­توان حمله قلبي را از آسيب­هاي استخواني و مفصلي تشخيص داد؟ در پاسخ به اين سوال بايد بگوييم كه درد شانه در انواع مختلفي خود را بروز مي­دهد. به­ همين ­دليل بهترين راه براي تشخيص اين موضوع آشنايي با انواع اين دردها خواهد بود.

حمله قلبي موجب بروز چه نوع دردي در شانه چپ مي­شود؟

وقتي صحبت از درد شانه چپ و قلب به ­ميان مي­آيد، نمي­توان دردهاي مربوط به قفسه سينه را ناديده گرفت. زيرا اگر مسئله ارتباطي به قلب داشته باشد، بيمار در مركز قفسه سينه خود، درد شديدي را احساس مي­كند. نكته قابل توجه در رابطه با چنين دردي اين است كه خودبه­خود آرام شده و بعد از چند دقيقه دوباره شروع به تحميل دردهاي شديد در نواحي قفسه سينه و شانه چپ مي­كند.

لازم به ذكر است كه اگر دردهاي شانه چپ با سوء هاضمه، تهوع، گرگرفتگي و نفس‌تنگي همراه باشد، توصيه مي­شود تا در اسرع وقت بيمار را به اورژانس منتقل كنيد. به اين ترتيب اگر اين دردها مربوط به بيماري­هاي قلبي و نشانه­هايي از حمله قلبي باشند، قادر به مديريت شرايط و نجات جان بيمار خواهيد بود.

 

معرفي و بررسي درد شانه چپ به­دليل آسيب­هاي استخواني

خلاف آنچه در رابطه با بيماري­هاي قلبي گفتيم، دردهايي كه به ­دليل آسيب­هاي استخواني، مفصلي يا عضلاني در شانه چپ خود احساس مي­كنيد از مرسوميت بيشتري برخوردار هستند. بزرگ­ترين تفاوتي كه اين درد با مورد قبل دارد اين است كه چنين دردي تا ساعت­ها يا حتي روزها به طول مي­انجامد.

همچنين اين نكته را در نظر داشته باشيد كه دردهاي استخواني و عضلاني مانند فرو رفتن چاقو داخل بدن، تيز هستند و نواحي كوچكي از كتف، بازو و گردن را درگير مي­كنند. به­ همين­ دليل توصيه ما به اكثر كساني كه دچار درد شانه چپ هستند اين است كه به دكتر ارتوپد تهران مراجعه كنند. زيرا بدون مراجعه به پزشك قادر به درمان دائمي شانه چپ خود نخواهند بود.

چه عواملي باعث ايجاد دردهاي استخواني در شانه چپ مي­شوند؟

حال كه شما را با انواع دردهاي شانه چپ آشنا كرديم و صحبت كوتاهي در رابطه با انواع اين دردها داشتيم، نوبت به بررسي علل اصلي ايجاد دردهاي استخواني و عضلاني مي­رسد. ممكن است بگوييد كه چرا دردهاي استخواني را براي بررسي انتخاب كرده­ايم؟

در پاسخ به اين حرف بايد بگوييم كه دردهاي استخواني مرسوميت بيشتري بين مردم دارند. از اين رو با شناخت كامل اين عوامل، آگاهي بيشتري نسبت به درد شانه چپ و قفسه سينه خود پيدا كرده و بابت حملات و بيماري­هاي قلبي نگراني مضاعفي نخواهيد داشت.

بورسيت چيست و چه علائمي دارد؟

بورسيت را مي­توان مانند يك بالشتك نرم و پر از مايع توصيف كرد كه بين استخوان و بافت­هاي نرم قرار مي­گيرد. پس بخش­هايي از بدن كه جزء اندام­هاي حركتي محسوب مي­شوند، داراي بورسيت هستند. بايد اضافه كرد كه اين اندام­هاي حركتي شامل شانه­ها، آرنج­ها و زانوها مي­شوند كه حركات تكرارشونده يا فرم اشتباه بدن، مي­تواند موجب آسيب­رسيدن به آنها و در نهايت ايجاد دردهاي مفصلي شود.

به ­همين ­دليل از آن جايي كه يكي از عوامل رايج در مراجعه به دكتر ارتوپد، بيماري بورسيت است، توصيه مي­شود كه دقت بيشتري نسبت به اندام­هاي حركتي و فرم بدن خود داشته باشيد. به اين ترتيب فرقي نمي­كند كه يك ورزشكار هستيد يا شغل شما باعث آسيب­رسيدن به بورسيت مي­شود.

 مهم اين است كه راه­هاي پيشگيري و درمان زيادي براي حفاظت از اين بيماري و درد شانه چپ وجود دارد كه تمام اين راه­ها موجب كاهش نگراني­هاي شما از بابت دردهاي شانه خواهند شد.

هر آنچه كه بايد در مورد تاندونيت بدانيد

تاندون همان قسمتي است كه عضله را به استخوان مي­چسباند. پس بايد گفت كه تاندوليت يكي ديگر از بيماري­هايي است كه باعث ايجاد درد در شانه چپ مي­شود. همچنين لازم به ذكر است كه دليل اين درد ارتباط مستقيمي با استفاده مكرر از مفاصل دارد.

زيرا وقتي تعداد حركات مفصلي بالا مي­رود، ميزان التهاب در تاندون زياد شده و فرد به بيماري تاندوليت و درد شانه دچار خواهد شد. پس با توجه به موارد گفته­شده خيلي دور از ذهن نيست كه تنيسورها و كساني كه در حوزه نواختن موسيقي فعاليت مي­كنند، بيشتر در خطر ابتلا به تاندوليت و درد شانه چپ و گردن باشند.

آشنايي با پارگي روتاتور و تاثير آن روي دردهاي شانه چپ

روتاتور به مجموعه چهار عضله گفته مي­شود كه در چرخش و به حركت در آمدن شانه نقش مهمي ايفا مي­كنند. زيرا اين چهار عضله باعث به­ وجود آمدن يك حفره براي نگهداري شانه خواهند شد. از اين رو مي­توان گفت كه كهولت سن، واردشدن ضربه مستقيم به شانه و استفاده زياد از آن، موجب آسيب­رسيدن به اين عضله­ها و پارگي روتاتور مي­شود.

آسيب به ديسك مهره­اي گردن چه ارتباطي با درد  در شانه چپ دارد؟

درد شانه چپ و گردن يكي ديگر از عوامل رايجي است كه با مراجعه به دكتر ارتوپد متوجه آن خواهيد شد. زيرا اگر ديسك­هاي موجود در بين مهره­هاي گردن پاره شوند، عصب­هاي اطراف اين پارگي نيز دچار آسيب و فشار خواهند شد.

به ­همين ­دليل مي­توان نتيجه گرفت اكثر مواقعي كه دچار درد در شانه چپ يا بازو مي­شويد، بايد از سلامت ديسك و مهره­هاي گردن خود اطمينان حاصل كنيد. چراكه اين ديسك­ها مي­توانند از بزرگ­ترين عوامل تاثيرگذار در دردهاي شانه و بازوي شما باشند.

دردي كه در شانه چپ احساس مي­شود به عوامل زيادي همچون بيماري­هاي قلبي، استخواني، عضله­اي يا مفصلي ارتباط دارد. اين درد كه گاهي با ديگر اعضاي بدن مثل قفسه سينه، گردن و قلب همراه است، مي­تواند موجب بروز بيماري­هاي جدي مثل حملات قلبي يا آسيب­هاي استخواني و مفصلي شود.

به ­همين ­دليل فرقي نمي­كند كه مسئله مربوط به درد شانه چپ و قلب باشد يا مهره­هاي گردن و قلب، مهم اين است كه در صورت مشاهده اين دردها بايد به دكتر قلب يا ارتوپد مراجعه كنيد. بايد بگوييم كه دليل اين توصيه به تجربه پزشكان در جلوگيري از آسيب­ها و عوارض جبران­ناپذير دردهاي شانه چپ برمي­گردد.

پس اگر شما يا يكي از عزيزان­تان جزء افرادي هستيد كه در فواصل زماني مختلف به دردهاي شانه دچار مي­شويد در اسرع وقت به پزشك مراجعه كنيد. به اين ترتيب نه تنها قادر به درمان اين دردها خواهيد شد، بلكه مي­توانيد به پيشگيري از عوارض مختلف اين بيماري شايع بپردازيد.